уроки




Природознавство. 4 клас. Метод ПУР (перевернутий урок). Інтеграція: математика, трудове навчання.  Дата проведення 27.02.2019р. о10год 25хв.

Тема: ґрунти України, їх охорона.
Мета: формувати уявлення учнів про види ґрунтів, про значення ґрунту в житті живої природи; вчити досліджувати причини забруднення ґрунту; виховувати дбайливе ставлення до природи, прагнення досліджувати навколишній світ.
Очікувані результати: навчання на випередження, діяльнісне навчання, ефективне використання часу, розширення навчальних можливостей учнів, створення простору для навчання завдяки співпраці, розвиток уміння учнів
пов’язувати  нове з уже відомим за допомогою спільних ознак, пояснювати свою думку, наводити приклади, виокремлювати важливе і менш важливе в інформації, яку вивчають; підтримувати і розвивати уміння чітко і відважно висловлювати свою думку, обґрунтовувати її; окреслвати мету спільної роботи; разом з іншими планувати виконання завдань; погоджуватися з тією ролю, яку здатний виконати найкраще.
Обладнання: мультимедійний комплекс, зразки ґрунтів, цеглинки Lego червоного і зеленого кольору, хімічні склянки, лійки.
Тип уроку: комбінований з елементами інтеграції.
Інноваційна ідея: ПУР з елементами STEM-освіти.
                                               Хід уроку
І. Організаційний момент.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок
Починаємо урок!
- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
- Я бажаю всім успіху!

ІІ. Актуалізація знань учнів. (Прийом співвідношення)
У 3 класі ми вже вивчали тему «ґрунт». Я хочу дізнатись, що ви пам’ятаєте.
- Зєднайте початок і продовження тверджень.
Верхній родючий шар землі
кількості перегною
Перегній, пісок, глина, повітря, вода, солі
ґрунт
Колір ґрунту залежить від
діяльність людини, дощ, вітер.
Найбільше багатство України
склад ґрунту
Шкодять ґрунтам
чорноземи
- Прочитайте твердження, які ви склали. ( перевірка сигнальними цеглинками  Lego)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Ви вдома вивчали тему «ґрунти України, їх стан і охорона» за підручником (с.128-131), переглянули презентацію за посиланням https://naurok.com.ua/runt-vlastivosti-runtu-ohorona-runtiv-2942.html  та власними джерелами інформації. Кожна група отримає проблемне питання і дослідить його, створить ментальну карту.
ІV. Робота в групах.
-         Перед тим як розпочати роботу в групах, давайте згадаємо правила *Говорить хтось один.
*Уміти слухати один одного.
*Поважай думку іншого.
* Розподіліть обовязки в групі.
І група. Що таке ґрунт? Родючість ґрунту. Чи є у ґрунті життя?
ІІ група. Що входить до складу ґрунтів? Основні види ґрунтів.
ІІІ група. Вивчення карти ґрунтів України. Яких ґрунтів в Україні більше?
ІV група. Руйнівні фактори ґрунтів. Як українцям зберегти ґрунти?
V.  Презенація  роботи груп. Складання ментальних карт (на мультимедійній дошці) (Критичне мислення)
Фізкультхвилинка. Гімнастика для очей.
VІ. Закріплення нових знань і умінь.
1.Розгадування кросворду. (Критичне мислення)

 1.Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється пере-
гній. (Мікроби)
2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)
3. Одна із складових частин ґрунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує
доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)
4. Він утворюється із залишків рослин і тварин, підвищує родючість ґрунту.
(Перегній)
5. Вона добре утримує воду. (Глина)
6.Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин. (Вода)
 7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)

VІІ. Практична робота.  (STEM технологія)
1.     На столах учнів - зразки ґрунтів.
- Назвіть основну властивість ґрунту. (Родючість)
- Від чого залежить родючість? (Від кількості перегною)
- Подивіться на зразки ґрунтів. Що помітили? (Ґрунти різного кольору)
- Спробуйте визначити типи ґрунтів у зразках.
- Від чого залежить колір ґрунту? (Від кількості перегною. Чим більше пе-
регною, тим родючіший ґрунт.)
- Від кількості перегною, піска, глини залежать типи ґрунтів.
- Який ґрунт найродючіший?
- Чорноземні ґрунти - одне з багатств нашої країни. У них найбільша
кількість перегною, вони найродючіші. Чорноземний ґрунт рихлий, темний,
у ньому багато вологи і повітря. На чорноземних ґрунтах вирощують високі врожаї кращих сортів пшениці, соняшнику, цукрового буряка та інших
цінних культур. Чорноземні ґрунти переважають у зоні степів
- Охорона ґрунту - це завдання всього людства. Проблема забруднення
ґрунту стосується всіх людей Землі.
2.     Дослід  Який ґрунт краще утримує вологу: чорнозем,  піщаний чи глинистий?
- На глинистих ґрунтах краще вирощувати плодові дерева та кущі.
3.- З’єднайте стрілочками: яким ґрунтам відповідають подані властивості. (Робота в групі на  картках)(прийом співвідношення)
Глинистий
ґрунт
добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

Чорнозем

швидко пропускає воду і погано зберігає її

Піщаний
ґрунт
погано пропускає воду, але довго зберігає її
мало повітря

3.Гра «Так чи ні?» (аналітична вправа)
(Учні сигналізують цеглинками Lego зеленого та червоного кольору)
*Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називають ґрунтом.
*Родючість - головна властивість ґрунту.
*Лісосмуги не потрібні для збереження ґрунту.
*Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.
*Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні
добрива.
*До складу ґрунту входять лише пісок і глина.
стверджую, що дерново-підзолисті ґрунти - малородючі. Чи права я?
* Одна людина може розв’язати екологічні проблеми ґрунту? (Ні, потрібно потрудитися всім людям.)


3.     Розв’язування природничих задач (Інтеграція. Математика
 І група.
Один сантиметр ґрунту утворюється у природі протягом 300 років. Скільки
потрібно років, щоб утворився шар ґрунту в 40 см?
ІІ група.
На 1 га вносять30 тон навозу. Скільки навозу потрібно для удобрення 15 га ґрунту?
ІІІ група.
Площа України 58 мільйонів га. Чорноземи складають  від усієї площі. Яку площу займають чорноземи в Україні?
ІV група.
На 20 га ґрунту  мешкає 100 т мікроорганізмів. Скільки мікроорганізмів мешкає на 1 га ґрунту?

VІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія.
1.Групове створення лепбука.(За матеріалами роботи груп) (Інтеграція. Трудове навчання)
-Кожна група створить свою сторінку лепбука в техніці коллаж за певною тематикою. Згадайтк як робиться коллаж.
2. Демонстрація робіт. Презентація їх учнями.
ІХ. Домашнє завдання.
Скласти проект по збереженню ґрунтів на Сумщині.





Глинистий
ґрунт
        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

Чорнозем

               швидко пропускає воду і погано зберігає її

Піщаний
ґрунт
               погано пропускає воду, але довго зберігає її
                    мало повітря


Глинистий
ґрунт
        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

Чорнозем

             швидко пропускає воду і погано зберігає її

Піщаний
ґрунт
              погано пропускає воду, але довго зберігає її
              мало повітря


Глинистий
ґрунт
        добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

Чорнозем

             швидко пропускає воду і погано зберігає її

Піщаний
ґрунт
                 погано пропускає воду, але довго зберігає її
                  мало повітря





Глинистий
ґрунт
      добре пропускає воду, добре зберігає її, багато перегною

Чорнозем

          швидко пропускає воду і погано зберігає її

Піщаний
ґрунт
          погано пропускає воду, але довго зберігає її
          мало повітря








 




Тема. Звук [л], [лʹ], буква «ел». Звуковий аналіз слів з твердими і м’якими приголосними. Читання складів, слів, речень.
Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л′], позначати їх літерами Лл («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звукового аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: піраміди слів, предметні малюнки та звукові моделі до них, фішки, макет сонечка, малюнки до загадок, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Дзвоник дав сигнал — пора.
Починаєм, дітвора.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1. Повторення вивчених букв і звуків
2. Читання пірамід
3. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуковими моделями
Де кінчається алейка,
Стала хатка під дашком,
І живе у ній сімейка
Що годує нас медком. (Вулик)
• Сірий, зубастий
По лісу блукає,
Їжу шукає. (Вовк)
• Не гіркий, і не солоний,
А солодкий і червоний
Як же зветься цей товстун?
Здогадались? Це... (кавун).
Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Вивчення вірша з елементами ейдетики
Лис ласкає лисеня,
А лосиха — лосеня,
Лев ласкаво лапою
Левенятко ляпає.

2. Виділення звуків [л ] [л] з вірша
— Які звуки найчастіше зустрічаються в цьому вірші?
— Назвіть слова з цими звуками.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ви вивчатимете зву­ки [л ] [л′], навчитеся друкувати букву, яка їх позначає на письмі. На вас чекають цікаві завдання, вправи, ігри. Разом спробуємо ді­знатися, у назвах яких тварин є звуки [л ], [л′]. А також пригадає­мо, як слід ставитися до тварин.
V. Ознайомлення з новим звуком
1. Артикуляція звуків [л ] [л], віднесення їх до приголосних
2. Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
2) Гра «Назви звук»
3) Гра «Утвори слово зі звуків і вкажи місце звука у слові»
[л′, і, с] [с′, і, л′] [л, о, с′] [ с, л, о, н ]
4) Робота в парах
— Пригадайте утворені слова і викладіть звукову модель най­довшого слова.
5) Гра «Добери своє слово»
VI. Ознайомлення з новою буквою
1. Розгляд та аналіз форми букви. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву
2. Назва і місце букви в касі
3. Друкування літер Лл у зошиті
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як три­мати ручку і розміщувати зошит під час письма.
4. Утворення і читання складів
На дошці — макет сонечка, на промінцях написані літери а, о, и, і, у, в серединці — л. Учні утворюють і читають прямі та обернені склади.
Фізкультхвилинка
Лі-лі-лі! Лі-лі-лі!
Діти ми малі.
Працювали, натомились,
Відпочити захотілось.
Ла-ла-ла! Ла-ла-ла!
Захитались дерева!
Ли-ли-ли! Лі-лі-лі!
Гнуться віти до землі.
До сонечка зростали,
Височенькі стали
Від тепла і від водиці,
А ми сідаєм знову вчиться.
VIIРобота за Букварем (с. 36-37)
1. Розглядування малюнків (с. 36)
— Хто зображений на малюнку?
— Як їх можна назвати одним словом?
— У назвах яких тварин звук [л] стоїть у середині слова?
— На які групи можна поділити цих тварин?
— Яка користь людині від пташок?
— Як люди повинні ставитися до тварин?
2. Звуковий аналіз слів малиналимон
3. Читання складової таблиці
4. Читання колонок слів різними способами
Звернути увагу на те, що від зміни наголосу змінюється значен­ня слова.
5. Утворення слів з розрізних складів
6. Гра «Добери звук»
Ла.. ..ів..а л..л.. ..а
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 20 разів.
IX. Продовження роботи за Букварем
1. Розглядування ілюстрації (с. 37)
— Кого ми бачимо на малюнку?
— Що роблять діти?
— Що малює дівчинка?
— Що намалював хлопчик?
— Хто з вас любить малювати?
2. Гра «Мікрофон по колу»
— Що найбільше вам подобається малювати?
3. Читання тексту
Звертається увага на предметні малюнки, що є в реченнях.
Робота над текстом
— Скільки речень у тексті?
— Прочитайте перше речення, друге, третє.
— Який звук пропущений у слові третього речення?
4. Робота над змістом тексту
— Як звали дітей?
— Що мала Ліна?
— Чим малював Іван?
X. Підсумок уроку
— Які звуки ми сьогодні вивчали?
— Якою буквою вони позначаються на письмі?
— Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову.
— Як слід ставитися до тварин?


 



Коваленко Ольга ЮрІЇвна
«Моя улюблена книжка»
                                                            Книга не пряник,
 а дітей до себе манить.
(народне прислівя)
                                                     

І. Ранкова зустріч.
1. Привітання.
-Добрий день вам, діти!
- Добрий день.
- Добрий день вам, киці!
- Няв, няв, няв!
- Добрий день вам, мишки!
- Пі, пі, пі!
-Добрий день вам, діти!
- Добрий день.
- Добрий день вам, киці!
- Няв, няв, няв!
- Добрий день вам, мишки!
- Пі, пі, пі!
- Добрий день вам ….
 півнички ….
-Ку-ку-рі-ку
- Добрий день вам Котигорошки
- Добрий день.
- Добрий день вам принцеси!
- Добрий день.
- Добрий день вам Фіксики!
-Привіт!
2. Щоденні новини. (У мікрофон черговий «диктор новин» повідомляє новини дня)
3. Відповіді учнів на запитання.
Чому першим ділом
Навчиться кішка?
- Хапати!
Чому першим ділом
Навчиться птах?
- Літати!
Чому першим ділом
Навчиться школяр?
- Читати!
ІІ Робота із загадкою.
-         Відгадайте загадку.
Не дерево, а з листям,
Не людина, а говорить.
(книга)
-Згадайте, ким ви були у нашому привітанні?
-А хто всі вони?
-Правильно, герої наших улюблених книжок!
- Порахуйте, скільки героїв ми згадали у привітанні?
ІІІ. Гра « Чарівна скринька»
1.Поділ дітей на групи.
( Діти з чарівного капелюшка беруть зображення казкових героїв. Обєднуються у групи за певними казками.)
2.Групове заняття
* Гра «Чарівна скринька» Опис гри:
Діти об’єднуються у групи. Представники кожної групи по черзі витягують із скриньки книжку, розглядають її у групі та презентують, чим вона їм сподобалася.
Фізкультхвилинка.( Бесіда про те, що людині, яка багато читає, потрібен відпочинок для очей. Цікаві вправи для відпочинку очей .)
ІV.  Квест  «Знайди книгу »
Уважно погляньте навколо. Що змінилось в класі?
-Чи з’явилось щось, чого вчора ще не було?
-Звідки могли взятись усі ці книги, журнали?
-Чому сьогодні в класі так багато книг?
-Чим вони вас приваблюють? Чи є такі, які хотілося б
погортати відразу?
- Але спочатку ви повинні виконати завдання у групах. Прочитайте уривки з книжок і знайдіть відповіжну книгу.
(Раз весною взяв дід лопату та й скопав у городі грядку велику, грабельками розрівняв, зробив пальцем дірочку дрібку та й посадив ріпку.)
(А він лежав, лежав на вікні, а тоді з вікна на призьбу, а з призьби на землю в двір, а з двору за ворота та й побіг покотився дорогою.)
(Мишенята було тільки й знають, що танцюють та співають. А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться.)
(От біжить мишка, улізла в ту рукавичку, та й сидить.Ї)
(— Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?)
V. « Реклама книги»
Кожна група, знайшовши свою книгу, повинна зробити їй рекламу.  Поставити книгу на відповідну поличку, але спочатку виміряти її висоту.
VI. Гра «Чвари Діда Буквоїда »
    Робота в групах.
    1) Зібрати назву казки  із фрагментів.
    2) Скласти малюнковий план казки. Розповісти її.
VII. Колективне виготовлення лепбуку  «Наші улюблені книги»
VIII. Рефлексія. Робота із щоденником вражень.
На дошці записані теми:
-         Чи сподобався вам наш урок?
-         Що найбільше сподобалось?
-         Чому книги наші друзі?
-         Чим корисне читання книжок?
-         Як зберегти книги? Чому це треба робити?
Учні працюють із «Щоденником вражень», пишуть на одну із тем про те, що їх хвилює, малюють створюють піктограми до обраних тем.



















№з/п    Приклади               Очікувані результати учіння                                              Індекс
          навчальної                                                                                                       очікуваного
           діяльності                                                                                                         результату
І  . Ранкова зустріч       З увагою сприймає усні репліки учителя й                    2МОВ 1,1-1
                                        однокласників й доречно реагує на усну
                                        Інформацію в діалозі.
                                        Уважно вислуховує думку співрозмовника,                  2 ГІО 7.2-3
                                        Висловлює свій погляд, шануючи гідність інших.
ІІ. Робота з загадкою    Сприймає монологічне висловлювання.                        2 МОВ 1,1-1  
                                        Робить висновки щодо виду інформації та
                                        способу її сприйняття.                                                     2 ІФО 1,1-2
                                        Може визначити головне, порахувати об’єкти.            2 МАО 1.1-2
ІІІ. Гра «Чарівна            Викорисиовує інформацію, отриману з                        2 МОВ 3.1-3
    скринька»                   запропанованих джерел.
                                         Розповідає про власні спостереження, емоції.             2 ПРО 2.3-1
                                         Встановлює звязки, робить висновки.                         2 МАО 1.1-2
                                         Виконує різні ролі в ігрових ситуаціях.                        2 ФІО 3.1-4
                                         Діє за узгодженими правилами під час спільної
                                         роботи з інформацією.                                                    2 ІФО 2.5-4
ІV.Квест «Знайди        Використовує інформацію із запропанованого               2 МОВ 3.1-3
      книгу»                     джерела.
                                       Збирає дані, аналізує їх. Використовує в своїх
                                       діях.                                                                                       2 МАО 1.1-2
                                       Читає виразно, правильно, усвідомлено.                          2 МОВ 2.1-2
                                       Діє за узгодженими правилами під час спільної
                                       роботи з інформацією.                                                        2 ІФО 2.5-4
V «Реклама                   Розповідає про книгу (зміст, ілюстрації, вчинки
книги»                            персонажів).                                                                        2 МОВ2.4-2
                                       Вимірює висоту книги, встановлює співвідношення
                                       з висотою полички.                                                             2 МАО 3.1-1
                                       Діє за узгодженими правилами під час спільної
                                       роботи з інформацією.                                                        2 ІФО 2.5-4
VІ. Гра “Чвари            Визначає послідовність подій у художньому тексті.        2 МОВ 2.4-1
  Діда Буквоїда»          Прогнозує орієнтовний зміст тексту за ілюстраціями.     2 МОВ2.7-1
                                      Лічить об’єкти навколишнього світу, розташовані
                                       хаотично, встановлює порядок подій.                                2 МАО 3.3-1
                                      Розповідає казку за малюнковим планом.                         2 МОВ 2.1-2
VІІ. Колективне           Створює прості візуальні медіапродукти з допомогою   2 МОВ 4.1-2
 виготовлення             вчителя, враховує мету і аудиторію.
 лепбуку «Наші           Перетворює інформацію в схематичний рисунок.           2 МАО2.2-2
улюблені книги»         Вимірює довжину предметів або відрізків.                       2 МАО3. 3-4
                                      Будує прямокутник на аркуші в клітинку.                         2 МАО 4.4-5
                                      Висловлює здогад про ймовірний результат.                    2 ПРО 1.2-3
                                      Створює виріб за зразком та власним задумом
                                      самостійно чи із допомогою дорослих із
                                      використанням паперу.                                                         2 ТЕО 1.4-4
VІІІ. Рефлексія          Висловлює власні думки щодо уроку.                                 2 МОВ 4.5-5
                                    Поясню, чому корисно читати.                                             2 СЗО1. 1-9
                                    Висловлює думки, чому треба берегти книжки і як
                                    це робити.                                                                                2 ПРО 2.4-2
                                   

 



Розробка уроку фізичної культури
 «Досягнення українських
спортсменів. Різновиди бігу.
  Мета:    познайомити учнів з досягненнями українських спортсменів на олімпіаді в Сочі в 2014 році, повторити різновиди бігу, сприяти розвитку спритності і швидкості, формуванню правильної постави шляхом гармонійного розвитку м'язів тулуба; виховувати патріотизм, дисциплінованість, рухову активність, бажання зміцнювати і берегти здоров’я.
Проблема уроку: знайомство з  досягненнями українських спортсменів, сприяння здоровому способу життя учнів, вдосконалення бігових навичок, формування м'язового корсету тулуба для формування правильної постави.
Освітні технології: використання інформаційних та комунікаційних технологій,  інтерактивні методи навчання: килимкова гімнастика, використання елементів степ-аеробіки. шейпінг-технології, кардіовправ. застосування елементів йоги, міорелаксації.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація,
програвач.
Інвентар: килимки, м'ячі, фішки, обручі.
Тип уроку: комплексний урок
Інноваційна ідея уроку: Демонстрацією проектної презентації розвивати пізнавальну активність учнів , формування навичок здорового способу життя шляхом зацікавленості учнів в виконанні фізичних вправ , завдяки використанню елементів степ-аеробіки, шейпінг-технологій, кардіовправ. застосування елементів йоги, мірелаксації

   Хід уроку

I.   Підготовча частина.
1.Шикування, повідомлення завдань уроку. З'ясування самопочуття учнів.     2хв.                         
2.  ЗРВ у русі.( повороти і нахили головою, кругові оберти руками, ривки руками вгорі-внизу, перед тулубом зігнуті-розігнуті, нахили вперед, ривки в боки,
 гусячий крок)                                                                                                          5хв
3.  Бігові вправи ( з високим підніманням колін, з закидом гомілки, з  прямими ногами,  підскок,    приставний крок, біг зі зміною напрямку).
 Відновлення дихання.                                                                                                     3 хв
II. Основна частина
1.Перешиковування в  колону по 2.
2. Проведення естафет. Розвиток спритності, швидкості. Закріплення різновидів бігу.                                                                            ( Музика)
*   «приставний крок» ( м'яч затиснути між 2-х учнів)
*   «колобки» (пронести м'ячі до обруча або назад)
*   «змія» (обійти фішки з різних боків підскоком)
*   «передача м'яча над головою » (біг з прямими ногами)
             *«закид  гомілки»                                                                                    3хв.                                                             
З. Ознайомлення з досягненнями українських спортсменів на олімпіаді в Сочі-2014.
а)  Повідомлення вчителем теми теоретичної частини.
б)  Робота з презентацією:
Розгляд слайдів презентації, доповіді учнів-дослідників:
 *слайд 1 «Досягнення українських спортсменів на Сочі 2014»
 *слайд 2 « Таблиця досягнень збірної»
         *слайд 3 Тлумачення слова «біатлон»
*   слайд 4 «Жіноча збірна з біатлону»
*   слайд 5 «Вита і Валя Симеренко»
*   слайд 6 «Гордість нашої школи - О. Зубрилова»
*   слайд 7 «Фізкультура - це важливо»                                                  5хв.                                                
Інноваційнії ідея - формування комунікативної та комунікаційної компетентностей учнів.
4.  Вправи з килимками і на них
Кардіовправи (зі зміною темпу), килимок згорнутий.
           * кроки «носок-п'ятка» через килимок (змінюючи темп);
           * «Чапля»  (переступаємо через килимок, коліна підтягти до грудей);
           *  стрибки зі зміною положення ніг (перед-за килимком);
Інноваційна ідея - використання елементів  степ-аеробіки.
       Для м'язів преса
  *руки в упорі ззаду, ноги прямі, ноги підняти, розвести і звести, покласти;
  *«велосипед»;
*«розкладний ножичок»;
*піднімання тулуба з положення лежачи в положення сидячи;
 *розтягування м'язів живота;
      Для м'язів спини
 *піднімання прямих рук і ніг, лежачі на животі ( на кожен рахунок і утримання в піднятому     положенні до 4-х);
              *вправа «човники»;
              *стійка на чотирьох точках, одночасне піднімання правої руки,  і лівої ноги, потім навпаки;
              *вправа «котики» на розтягування мязів спини;
                                            Для бокових м'язів тулуба
   *піднімання прямих ніг, лежачи на боку;
      *перенесення корпусу ліворуч-праворуч, стоячи на колінах;
      *розтягування бокових м'язів.
                                      Інноваційні ідеї:
1) Використання елементів шейпінг-технології для формування м язового корсету тулуба для формування правильної постави.
2)Використання елементів йоги для відновлення працездатності та гармонійного розвитку м'язів.
                                               Вправи релаксу
               * висока стійка на колінах, тягнемось маківкою голови вгору:
               * висока стійка на колінах, тягнемось руками вгору;
               * лежачі на спині, носки ніг на себе, тягнемось п’ятками вниз, а маківкою
                   голови  вгору;
               *релакс під музику
 ( Заплющте очі уявіть, що ви на березі моря, легенький вітерець ворушить ваше волосся, гріє лагідне сонечко. Ваші руки  наповнюються  приємним теплом,  це  тепло наповнює  ноги,  весь  ваш організм  Вам  приємно.  Ви спокійні… Повільно відкрийте очі, не поспішаючи підведіться.)                                                            15 хв                                                                                                    Інноваційна ідея: Застосування релаксації, міорелаксації (розслаблення, зниження тонусу скелетних м'язів,   що  досягається   завдяки   застосуванню   спеціальних  психофізіологічних   технік).                                                             
III. Заключна частина.
1. Шикування в шеренгу, підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів   (11б. -торкнусь за плече, 9б.-до руки, ...)                                                                                                                                      2 хв
Інноваційна ідея: нетрадиційний спосіб оголошення оцінок.
2.Д. з.   Виконувати вправи вдома.
3.Організований вихід із зали.





Основи здоров’я. 3 клас.
Тема: Надзвичайні ситуації в повсякденному житті.
Мета: дати поняття «надзвичайна ситуація», формувати уявлення про надзвичайні ситуації: землетрус,повінь, снігопад, буревій, пожежу; закріпити правила поведінки під час надзвичайних ситуацій; виховувати бережливе ставлення до власного життя і здоров’я та життя і здоров’я оточуючих людей.
                                                     Хід уроку.
І.Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети кроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Давайте з'ясуємо, що таке надзвичайна ситуація?
Звернемося до довідкового бюро.
Довідкове бюро:
- Ми отримали завдання, з'ясувати що таке надзвичайна ситуація. Ми дізналися, що надзвичайна ситуація це - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом або іншою небезпечною ситуацією, що призвела або може призвести до загибелі людей та матеріальних втрат.
ІУ. Вивчення надзвичайних ситуацій в повсякденному житті.
- Сьогодні ми поговоримо про два види надзвичайних ситуацій: природні і надзвичайні ситуації, спричинені діяльністю людей. Напередодні  я запропонувала вам дізнатися про землетруси, наводнення, снігові замети,урагани,  які є надзвичайними ситуаціями природного характеру та надзвичайні ситуації, спричинені діяльністю людини, наприклад, пожежа .
-Спочатку ми з вами розглянемо надзвичайні ситуації природного характеру. Давайте попросимо наше довідкове бюро повідомити нам, що таке надзвичайні ситуації природного характеру.
Довідкове бюро:
- Надзвичайні ситуації природного характеру - це наслідки небезпечних природних явищ, змін стану навколишнього середовища.

ЗЕМЛЕТРУСИ.
- Надамо слово експертам, які вивчали - землетруси. Вони представлять свій проект, а ми визначимо основні правила поведінки під час землетрусів.

- Ми дізналися, що землетрус - це сильні коливання земної кори, які призводять до руйнування будівель, споруд, пожеж та людських жертв. Область землі, з якої виходять хвилі землетрусу, називають центром. Інтенсивність землетрусу вимірюється в балах за шкалою Ріхтера.
- Землетруси захоплюють великі території і характеризуються:
• руйнуванням будівель і споруд,
• затопленням населених пунктів;
• отруєнням газами ;
• ураженням людей;
• провалом населених пунктів;
• розладом психіки;
• руйнуванням і змиванням населених пунктів хвилями цунамі;

- Діти ми вже знаємо що таке землетрус, а тепер наші експерти розкажуть про правила поведінки під час землетрусів.
1-ша група:
- Під час землетрусів треба:
• Діяти спокійно, не панікувати.
• Якщо про землетрус сповістили ЗМІ, виконуй їхні рекомендації.
• Якщо повідомлень не було і ти відчув поштовхи в одноповерховому будинку, негайно з усіма присутніми вийди з дому вимкнувши газ, світло й воду, взявши радіо, що працює на батарейках (може передаватися повідомлення про ситуацію) - можуть бути повторні поштовхи.
• Якщо ти опинився на вулиці, відійди від будов і споруд на відстань не менше 1/3 їх висоти. Прямуй до широких вулиць, майданів, скверів. Присядь, накрий голову одягом, не рухайся. Не торкайся обірваного проводу, він може бути під напругою.
• Якщо ви не можете вивільнитися з-під уламків - зберігайте спокій, зробіть якомога більше галасу, щоб привернути до себе увагу
.
- Одже, який висновок зробили експерти?
1-ша група:
- Під час землетрусів треба:
• Діяти спокійно, не панікувати.
• Якщо про землетрус сповістили ЗМІ, виконуй їхні рекомендації.
• Якщо повідомлень не було і ти відчув поштовхи в одноповерховому будинку, негайно з усіма присутніми вийди з дому вимкнувши газ, світло й воду, взявши радіо, що працює на батарейках (може передаватися повідомлення про ситуацію) - можуть бути повторні поштовхи.
• Якщо ти опинився на вулиці, відійди від будов і споруд на відстань не менше 1/3 їх висоти. Прямуй до широких вулиць, майданів, скверів. Присядь, накрий голову одягом, не рухайся. Не торкайся обірваного проводу, він може бути під напругою.
• Якщо ви не можете вивільнитися з-під уламків - зберігайте спокій, зробіть якомога більше галасу, щоб привернути до себе увагу.
- Дякуємо нашим експертам. Діти, які ж основні правила поведінки під час
землетрусів?
( Діяти спокійно, не панікувати. Відійти від споруд. Виконувати
рекомендації дорослих.)

НАВОДНЕННЯ.
- Тепер надамо слово довідковому бюро з наводнення. Уважно слухаємо цей проект і зробимо висновок про те, що ж таке наводнення.
2-га група:
- Ми дізналися, що повінь - це значне затоплення місцевості, спричинене зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель.
Наслідками повеней є:
• затоплення значної площі землі;
• ушкодження та руйнування будівель та споруд;
• ушкодження автомобільних шляхів та залізниць;
• руйнування обладнання та комунікацій;
• вимивання родючого шару грунту;
• загибель свійських тварин та знищення врожаю сільськогосподарських культур;
• псування та нищення сировини, палива, продуктів харчування;
• загроза інфекційних захворювань (епідемії);
• погіршення якості питної води;
• загибель л
юдей.
- Діти, ви маєте можливість задати питання експертам.
Діти:
- Як треба поводити себе під час повені?
2-га група:
- Під час повені треба:
• Зберігати спокій, уникати паніки;
• Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
• Негайно залиште зону затоплення;
• Перед виходом з будинку, вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубках;
• Відчиніть хлів - дайте худобі можливість врятуватися;
• Підніміться на верхні поверхи. Залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях до прибуття допомоги. Сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
• Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, які допоможуть втриматися на плаву до прибуття допомоги.
• Перевірьте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм по можливості допомогу.

СНІГОПАДИ.
- Ми з вами відпочили і готові продовжувати урок. Група експертів зі снігових заметів познайомить нас із своїм проектом, а ми з'ясуємо до чого призводять снігові замети.
Довідкове бюро.
- Ми дізналися, що взимку надзвичайні ситуації виникають у наслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, що тривають добу, дві, завдають велику шкоду людям.
- Снігові замети приводять до таких наслідків:
• Різко погіршується видимість;
 
• Переривається транспортне сполучення;
 
• Випадання снігу з дощем створює умови для зледеніння
- Ми з'ясували, що таке снігові замети і до чого вони призводять, а тепер ознайомимося із правилами поведінки під час снігопадів.
3-тя група:
- Під час снігових заметів треба:
• З оголошенням штормового попередження:
- обмежити пересування, особливо на власному транспорті;
- створити удома необхідний запас продуктів (води, палива);
- виконати герметизацію житлових приміщень. • Під час руху на автомобілі:
- не варто долати снігові замети;
- зупинитися;
- періодично виходити з автомобіля, щоб розгребти сніг
.
УРАГАН
-Зарад ми з вами поговоримо про ураган. Довідове бюро, поясніть нам, будь ласка, це поняття.
-Ураган – тривалий дуже сильний вітер, який може призвести до руйнувань.
-Експерти, дайте нам поради, щодо безпечної поведінки під час урагану.
·         Зберігайте спокій, уникайте паніки.
·         Закрийте вікна та відійдіть від них подалі.
·         Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газо- постачання.
·         Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях – коридорі, ванній кімнаті, коморі або та підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.
·         Не намагайтесь перейти в іншу будівлю – це небезпечно.
·         Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.
·         Якщо ви на відкритій місцевості, притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев.
·         Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтеся у ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглибленні.



- Експерти познайомили нас з деякими видами надзвичайних ситуацій природного характеру. А тепер експерти з аварій та катастроф познайомлять нас із надзвичайними ситуаціями спричиненими діяльністю людей. Однією з таких є пожежа. Звернемося до довідкового бюро.
-Треба завжди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем
може призвести до найбільшої серед бід – ПОЖЕЖІ!
Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати!  Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.
Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:
·             невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні);
·             якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану;
·        
    якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
·             не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
·             при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.
-Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, евакуюватися.
-А що таке евакуація?
 Евакуація - це організований вихід або вивіз людей з небезпечних місць.
А як же правильно евакуюватись піж час пожежі?

*  Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору.
·             При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
·             По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот.
·             Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим - і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.
Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні, залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.
В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.

 

НЕ ДОПУСКАЙ ЖАРТІВ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНОЇ СЛУЖБИ!

ПАМ'ЯТАЙ: помилковий виклик може відвернути увагу пожежників від справжньої пожежі, і тоді може згоріти чийсь будинок або навіть загинуть люди.


У. Повторення і закріплення вивченого.
-             101 102 103 104 (на партах)

- Як ви гадаєте для чого необхідні всі ці служби?

- Зверніть увагу на номери за якими треба телефонувати до цих служб.

- А зараз ми з вами трохи пограємо. У вас на столах лежать таблички із номерами рятувальних служб. Я запропоную вам декілька ситуацій, а ви обговоривши їх у групі піднімете номер тієї рятувальної служби до якої треба зателефонувати.

  • пропоную вам ще одну гру. Я буду називати Я слово, а ви скажете до якої надзвичайної ситуації воно може призвести.
( Вода, вогонь, сніг, ожеледиця.)
УІ. Підсумок уроку.






Немає коментарів:

Дописати коментар